lull loungewear

 
 
 
Home > O Lull > Naše materiály
 

Naše materiály

V Lull se snažíme vyrábět měkoučké slovenské oblečení, které splňuje standardy nejvyšší kvality. Tento proces začíná výběrem a testováním materiálů, které poctivě vybíráme na každý jeden produkt. Kromě toho, že naše materiály vybíráme z nejnovějších kolekcí světových výrobců látek, dbáme také na jejich dopad na naši planetu. Výběr látek je pro nás zásadní, a proto kromě jeho designu a funkčnosti řešíme i jeho dopad na životní prostředí.

lull produkty z makuckych materialov

 

Vlákna z regenerované celulózy, viskózová vlákna, Tencel, Lyocell a Modal

Vlákno Lyocell je uměle vyráběné vlákno z přírodní vstupní suroviny – celulózy. K výrobě těchto vláken se používá dřevo z dubu, buku či eukalyptu. Právě z eukalyptu vyrábí svá lyocelová vlákna firma Lenzing pod názvem Tencel. (Tencel je tedy značkové lyocellové vlákno). Dřevo eukalyptu firma Lenzing získává z přirozeně rostoucích lesů, farem nebo z jiných zdrojů, které jsou obhospodařovány udržitelným způsobem.

Eukalyptové stromy rostou rychle a nevyžadují žádné toxické pesticidy a jen velmi málo vody k přežití. I toto je jeden z důvodů, proč jsou lyocellová vlákna udržitelná. K jejich výrobě se použije mnohonásobně méně vody než při výrobě bavlny. Ačkoli se i pro výrobu těchto vláken používají chemikálie, proces výroby je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Díky inovativnímu výrobnímu procesu s uzavřeným cyklem chemikálie, které používá firma Lenzing, nekončí v přírodě. To znamená, že více než 99 % rozpouštědel použitých v rámci procesu se recykluje a neustále znovu používá, díky čemuž je výroba vláken Lenzing ekologická.

Lull produkty vyrobene z tencelu

Organická bavlna

Klasická bavlna pokrývá 2,5 % světové obdělávané půdy a na její výrobu se využívá 10 – 16 % světových pesticidů (včetně herbicidů a insekticidů), více než na kteroukoli jinou plodinu. Zároveň je to jedna z nejžíznivějších rostlin v zemědělství.

Organická bavlna je v porovnání s tou klasickou šetrnější k naší planetě, je pěstována v půdě, která je hnojena přírodními látkami bez chemických přípravků. Abychom mohli bavlnu nazývat organickou, musí tedy splňovat mezinárodní normy. Organická bavlna, na jejíž pěstování nebyly použity žádné chemikálie, je již na dotek jemnější, protože její struktura nebyla porušena chemickými přípravky. Naše pokožka tedy lépe dýchá a organická bavlna je tedy vhodná i pro alergiky.

 

organická bavlna koláž

Recyklovaný polyester

Polyester je chemicky vyráběný materiál, který si nese spoustu dobrých vlastností (oproti přírodním materiálům), ale i několik špatných vlastností zejména k životnímu prostředí. Velkým problémem při výrobě polyesterových vláken je zejména spotřeba vody, kterou potřebujeme při výrobním procesu. Další „špatnou“ vlastností je produkce CO2 a množství vyprodukovaných emisí při výrobě tohoto syntetického vlákna.

Recyklovaný polyester je šetrnější verzí a vyrábí se recyklováním PET láhví, recyklováním starého polyesterového oblečení či rybářských sítí vylovených z moře. Vlastnosti recyklovaného a nového polyesteru se neodlišují, avšak výroba recyklovaného polyesteru zanechává o 32% menší uhlíkovou stopu a pro recyklaci se používá o 59% méně energie než u klasického - čistého polyesteru.

 

recyklovaný polyester koláž

Naše "džínoviny"

Jedním z nejudržitelnějších materiálů, které používáme, jsou naše džínoviny a tkaniny s denimovým vzhledem. Tyto materiály pro nás vyrábí španělská firma Textil Santanderina, kterou nepochybně můžeme zařadit mezi jedny z našich nejekologičtějších výrobců materiálů. Kromě udržitelného výrobního procesu a minimalizace vstupu chemických látek do výroby, Textil Santanderina recykluje svá vlákna, ekologicky je barví a na tyto procesy využívá měřitelně méně energie a vody. Textil Santanderina je jedním z našich nejtransparentnějších dodavatelů materiálu a je fungující firmou již od roku 1923.

 

lyocell koláž

Certifikáty kvality

Certifikáty kvality jsou jakési kontrolní orgány, které nám zajišťují, že výrobek, který si kupujeme (v našem případě textil), byl vypěstován, vyroben a následně distribuován tou „správnou“ cestou. Takových certifikátů existuje mnoho, ale každý certifikát se zaměřuje na určitý požadavek, jako například nepoužití škodlivých látek, etická výroba a zpracování nebo správná recyklace. A protože my v Lullu dbáme na kvalitní a eticky vyrobené materiály, často upřednostňujeme materiály, které splňují takové certifikační standardy. Níže zmiňujeme několik certifikátů kvality, kterými jsou certifikovány i naše měkoučké materiály.

 

Lull materialy detail

 

Global Recycle Standard  

Je mezinárodní certifikací, která definuje požadavky na textilní materiál s obsahem recyklovaných vláken a zároveň zodpovědné sociální a environmentální podmínky pro výrobu těchto materiálů. GRS certifikát usiluje o použití menšího množství chemikálií a škodlivých výrobních postupů k životnímu prostředí.

GOTS

Global Organic Textile Standard nebo zkráceně GOTS představuje asi nejkomplexnější certifikaci textilního trhu. Toto označení zastřešuje nejen transparentnost a sjednocení bio-textilní produkce materiálu, ale i zásady správné výroby, etičnost a distribuci. V materiálech certifikovaných GOTS nenajdete pesticidy ani jiné škodlivé látky, výrobky certifikované zkratkou GOTS tedy podléhají velmi přísné kontrole od výroby přes zpracování, až po samotné balení výrobků.

OEKO - TEX 100

Certifikace OEKO TEX 100 se stále častěji objevuje i v našem prostředí. Co nám tento certifikát zaručuje je, že při výrobě materiálu nebyly použity pesticidy, formaldehyd nebo jiné konzervační a chemické látky. Často se tento certifikát objevoval na produktech jako například ložní prádlo, ale v současnosti se certifikují i ​​ostatní oděvní výrobky a oblečení. Tento certifikát se však nevztahuje na etickou a humánní stránku výrobku či materiálu a nezaručuje etické zacházení s pracovníky vyráběných materiálů či produktů. (Jako je to například u GOTS.)

Ekologické barvení našich produktů - Pigment Dye

Jednou z neposledních věcí, které se snažíme dělat ekologičtěji, je barvení našich produktů. Ne vždy šijeme výrobky již z barvené látky a někdy je posíláme k barvení, až následně po ušití. Jelikož i barvení je zátěž na životní prostředí, snažíme se volit tu nejekologičtější možnou variantu a tou je barvení pigmentem, takzvané Pigment Dye. U barvení pigmentem se nepoužívají agresivní chemikálie jako u klasického barvení jiných textilií. Takové šetrnější technologie, které neubližují životnímu prostředí, nás velmi těší. Barvení pigmentem vytváří zároveň jakýsi „obnošený“ vzhled oblečení. Žádné dva kousky zabarvené pigmentem nejsou stejné a od první chvíle působí vintage dojmem. Nevýhodou pigmentového barvení je stálobarevnost a výrobek může časem blednout.

Najít „tu“ ekologičtější cestu je někdy náročný proces testování a vývoj produktů. Často by bylo jednodušší (a levnější) zůstat při méně udržitelnější variantě materiálu. Ale každou jednou kolekcí se chceme posouvat dál a věříme, že podle našeho hesla „Getting better every season“ budeme stále více a více udržitelnější značkou.

 

lull farbene produkty pigment dye